Liga Młodzieżowa UEFA (2016/2017)
| |||
Colovray Stadium w Nyon gospodarz półfinału i finału. | |||
Szczegóły turnieju | |||
Termin |
13 września 2016 – 24 kwietnia 2017 | ||
---|---|---|---|
Liczba drużyn |
64 | ||
Mistrz | |||
Statystyki turnieju | |||
Mecze |
167 | ||
Strzelone gole |
550 (3,29 na mecz) | ||
Król strzelców |
Liga Młodzieżowa UEFA (2016/2017) – 4. sezon Ligi Młodzieżowej UEFA, rozgrywek piłkarskich dla ekip składających się z zawodników poniżej 19. roku życia. Obrońcą tytułu była Chelsea, zdobywca tytułu w latach 2015/2016.
Ograniczenia drużynowe[edytuj | edytuj kod]
Zawodnicy mogą wziąć udział w turnieju, jeśli urodzili się 1 stycznia 1998 lub później. Kluby mają możliwość powołania także maksymalnie trzech graczy urodzonych między 1 stycznia, a 31 grudnia 1997 roku[1].
Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]
W rozgrywkach biorą udział 64 drużyny z 40 z 55 stowarzyszeń członkowskich UEFA. Są one podzielone na dwie grupy, każda po 32 zespoły.
- Ścieżka Ligi Mistrzów UEFA: Drużyny młodzieżowe z 32 klubów, które zakwalifikowały się do fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA (2016/2017).
- Ścieżka Krajowych Mistrzów: Drużyny młodzieżowe z 32 najlepszych stowarzyszeń według ich współczynnika krajowego UEFA z 2016 r[2].
W przypadku, gdyby pojawiło się wolne miejsce (stowarzyszenie bez krajowych rozgrywek młodzieżowych lub młodzieżowy mistrz krajowy już uwzględniony w Ścieżce Ligi Mistrzów UEFA), zajmował je młodzieżowy mistrz krajowy następnej federacji w rankingu UEFA[1].
- Legenda
wygrany turniej
przegrany w finale
awans do półfinału
awans do ćwierćfinału
awans do 1/8
awans do play-off
awans do drugiej rundy
Format[edytuj | edytuj kod]
Turniej składa się z dwóch części, fazy wstępnej i fazy pucharowej:
- Fazę wstępną można podzielić na dwa etapy
- Drużyny ze ścieżki Ligi Mistrzów rywalizują w 8 grupach po cztery drużyny, z których pierwsza kwalifikuje się do 1/8 finału, a druga do play-offów.
- Drużyny ze ścieżki mistrzów krajowych zmierzą się ze sobą w dwóch rundach pucharowych, rozgrywając dwumecze w każdej z nich. Jeśli wyniki są nierozstrzygnięte po zakończeniu meczu rewanżowego, do wyłonienia zwycięzcy stosowana jest zasada goli na wyjeździe. Jeśli nadal jest remis, mecz rozstrzygają rzuty karne (nie rozgrywa się dogrywki). Zwycięzcy drugiej rundy kwalifikują się do play-offów.
- Faza pucharowa składa się z pięciu rund, rozgrywanych w pojedynczych meczach: play-off, 1/8 finału, ćwierćfinału, półfinału i finału. Play-offy rozgrywane są w ramach jednego meczu na terenie klubów ze Ścieżki Mistrzów Krajowych. Jeśli wynik jest nierozstrzygnięty po 90 minutach, wykonywana jest seria rzutów karnych[1].
Terminarz[edytuj | edytuj kod]
Harmonogram zawodów jest następujący (wszystkie losowania odbyły się w siedzibie UEFA w Nyonie w Szwajcarii, chyba że zaznaczono inaczej).
- W fazie grupowej Ścieżki Ligi Mistrzów UEFA drużyny rozgrywają swoje mecze we wtorki i środy w dniach meczowych zgodnie z harmonogramem Ligi Mistrzów UEFA (2016/2017), w tym samym dniu, co odpowiadające im drużyny seniorów; mecze mogą być rozgrywane w innych terminach.
- W pierwszej i drugiej rundzie Krajowej Ścieżki Mistrzów mecze rozgrywane są w środy (pierwsza runda w 2. i 3. kolejce, druga runda w 4. i 5. kolejce, zgodnie z planem Ligi Mistrzów UEFA); mecze mogą być rozgrywane w innych terminach.
Faza | Runda | Data losowania | Terminy meczów | |
---|---|---|---|---|
Ścieżka Ligi Mistrzów UEFA Faza grupowa |
Kolejka 1 | 25 sierpnia 2016 (Monako) |
13–14 września 2016 | |
Kolejka 2 | 27–28 września 2016 | |||
Kolejka 3 | 18–19 października 2016 | |||
Kolejka 4 | 1–2 listopada 2016 | |||
Kolejka 5 | 22–23 listopada 2016 | |||
Kolejka 6 | 6–7 grudnia 2016 | |||
Ścieżka mistrzów krajowych | Pierwsza runda | 30 sierpnia 2016 | 28 września 2016 | 19 października 2016 |
Druga runda | 2 listopada 2016 | 23 listopada 2016 | ||
Faza pucharowa | Play-offy | 12 grudnia 2016 | 7–8 lutego 2017 | |
1/8 finału | 10 lutego 2017 | 21–22 lutego 2017 | ||
Ćwierćfinały | 7–8 marca 2017 | |||
Półfinały | 21 kwietnia 2017 na Colovray Stadium, Nyon | |||
Finał | 24 kwietnia 2017 na Colovray Stadium, Nyon |
Ścieżka Ligi Mistrzów UEFA[edytuj | edytuj kod]
Zespoły rozgrywały swoje spotkania w takim samym składzie grup, jak w Lidze Mistrzów 2016/17.
Kolejność w tabeli[edytuj | edytuj kod]
Jeżeli dwie lub więcej drużyn ma taką samą liczbę punktów po zakończeniu meczów grupowych, w celu ustalenia ich rankingu stosuje się następujące kryteria[1] w podanej kolejności:
|
Grupa A[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | B+ | B- | +/– | Pkt | Kwalifikacja | PSG | BAS | ARS | LUD | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Paris Saint-Germain | 6 | 4 | 2 | 0 | 21 | 7 | +14 | 14 | 1/8 | — | 4–1 | 0–0 | 4–1 | |
2 | FC Basel | 6 | 3 | 1 | 2 | 11 | 9 | +2 | 10 | Play-offy | 2–3 | — | 1–1 | 1–0 | |
3 | Arsenal | 6 | 1 | 4 | 1 | 8 | 6 | +2 | 7 | 2–2 | 1–2 | — | 3–0 | ||
4 | Łudogorec Razgrad | 6 | 0 | 1 | 5 | 3 | 21 | −18 | 1 | 1–8 | 0–4 | 1–1 | — |
Grupa B[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | B+ | B- | +/– | Pkt | Kwalifikacja | DKV | SLB | NAP | BES | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo Kijów | 6 | 5 | 1 | 0 | 16 | 7 | +9 | 16 | 1/8 | — | 2–1 | 4–1 | 3–1 | |
2 | SL Benfica | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 6 | +4 | 10 | Play-offy | 1–2 | — | 2–0 | 0–0 | |
3 | Napoli | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 13 | −7 | 4 | 0–2 | 2–3 | — | 2–2 | ||
4 | Beşiktaş JK | 6 | 0 | 3 | 3 | 6 | 12 | −6 | 3 | 3–3 | 0–3 | 0–1 | — |
Grupa C[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | B+ | B- | +/– | Pkt | Kwalifikacja | BAR | MCI | MGL | CEL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Barcelona | 6 | 5 | 0 | 1 | 13 | 5 | +8 | 15 | 1/8 | — | 1–0 | 1–2 | 2–1 | |
2 | Manchester City | 6 | 4 | 0 | 2 | 13 | 7 | +6 | 12 | Play-offy | 0–2 | — | 4–1 | 3–2 | |
3 | Borussia Mönchengladbach | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 12 | −2 | 7 | 1–3 | 1–2 | — | 4–1 | ||
4 | Celtic | 6 | 0 | 1 | 5 | 6 | 18 | −12 | 1 | 1–4 | 0–4 | 1–1 | — |
Grupa D[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | B+ | B- | +/– | Pkt | Kwalifikacja | PSV | ATL | BAY | ROS | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | PSV Eindhoven | 6 | 4 | 1 | 1 | 16 | 2 | +14 | 13 | 1/8 | — | 0–0 | 2–0 | 6–0 | |
2 | Atlético Madryt | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 5 | +3 | 11 | Play-offy | 2–0 | — | 1–3 | 1–0 | |
3 | Bayern Monachium | 6 | 3 | 1 | 2 | 9 | 8 | +1 | 10 | 0–2 | 1–1 | — | 4–2 | ||
4 | FK Rostów | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 21 | −18 | 0 | 0–6 | 1–3 | 0–1 | — |
Grupa E[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | B+ | B- | +/– | Pkt | Kwalifikacja | CSK | MON | BLV | TOT | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | CSKA Moskwa | 6 | 4 | 1 | 1 | 15 | 6 | +9 | 13 | 1/8 | — | 4–1 | 2–1 | 3–2 | |
2 | AS Monaco | 6 | 4 | 0 | 2 | 10 | 14 | −4 | 12 | Play-offy | 0–5 | — | 2–1 | 2–1 | |
3 | Bayer 04 Leverkusen | 6 | 2 | 0 | 4 | 9 | 10 | −1 | 6 | 2–1 | 1–2 | — | 3–1 | ||
4 | Tottenham Hotspur | 6 | 1 | 1 | 4 | 8 | 12 | −4 | 4 | 0–0 | 2–3 | 2–1 | — |
Grupa F[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | B+ | B- | +/– | Pkt | Kwalifikacja | RMA | DOR | SCP | LEG | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Real Madryt | 6 | 4 | 1 | 1 | 15 | 10 | +5 | 13 | 1/8 | — | 1–3 | 1–1 | 3–2 | |
2 | Borussia Dortmund | 6 | 2 | 2 | 2 | 11 | 11 | 0 | 8 | Play-offy | 2–5 | — | 0–1 | 3–3 | |
3 | Sporting CP | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 9 | −3 | 6 | 1–3 | 1–1 | — | 2–2 | ||
4 | Legia Warszawa | 6 | 1 | 2 | 3 | 10 | 12 | −2 | 5 | 1–2 | 0–2 | 2–0 | — |
Grupa G[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | B+ | B- | +/– | Pkt | Kwalifikacja | POR | COP | CLU | LEI | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Porto | 6 | 4 | 0 | 2 | 12 | 8 | +4 | 12 | 1/8 | — | 4–1 | 1–3 | 2–1 | |
2 | Copenhagen | 6 | 3 | 1 | 2 | 12 | 10 | +2 | 10 | Play-offy | 3–1 | — | 0–0 | 3–2 | |
3 | Club Brugge | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 9 | −1 | 10 | 0–2 | 0–3 | — | 2–1 | ||
4 | Leicester City | 6 | 1 | 0 | 5 | 9 | 14 | −5 | 3 | 0–2 | 3–2 | 2–3 | — |
Grupa H[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | B+ | B- | +/– | Pkt | Kwalifikacja | SEV | JUV | OLY | DZG | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sevilla | 6 | 3 | 1 | 2 | 9 | 8 | +1 | 10 | 1/8 | — | 0–2 | 2–1 | 1–1 | |
2 | Juventus | 6 | 3 | 0 | 3 | 8 | 5 | +3 | 9 | Play-offy | 2–1 | — | 0–1 | 0–1 | |
3 | Olympique Lyon | 6 | 3 | 0 | 3 | 6 | 7 | −1 | 9 | 0–1 | 0–3 | — | 2–0 | ||
4 | Dinamo Zagrzeb | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 10 | −3 | 7 | 2–4 | 2–1 | 1–2 | — |
Ścieżka Mistrzów Krajowych[edytuj | edytuj kod]
Losowanie zarówno pierwszej, jak i drugiej rundy odbyło się 30 sierpnia 2016 r. w siedzibie UEFA w szwajcarskim Nyonie. 32 drużyny zostały przed losowaniem podzielone na koszyki zdefiniowane według kryteriów sportowych i geograficznych. Drużyny z tego samego koszyka zostały wylosowane przeciwko sobie, kolejność meczów została ustalona przez losowanie. W drugiej rundzie szesnastu zwycięzców pierwszej rundy, których tożsamość nie była znana w momencie losowania, podzielono na dwie grupy: Grupa A zawierająca zwycięzców z koszyków 1 i 2, grupa B zawierająca zwycięzców z koszyków 3 i 4. Drużyny z tej samej grupy zostały wylosowane przeciwko sobie, a kolejność meczów została ustalona przez losowanie.
Grupa A | ||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
- Legenda
awans do play-off
awans do drugiej rundy
Pierwsza runda[edytuj | edytuj kod]
Drużyna 1 | Wynik dwumeczu | Drużyna 2 | Pierwszy mecz | Drugi mecz |
---|---|---|---|---|
Pierwszy mecze 21, 27–29 września i 5 października, a rewanże 19 października 2016 roku. | ||||
Qəbələ | 0:7 | Dinamo Moskwa | 0:2 | 0:5 |
FC Salzburg | 8:0 | Wardar Skopje | 5:0 | 3:0 |
Anderlecht | 1:3 | Midtjylland | 0:0 | 1:3 |
Sparta Praga | 9:0 | Mladost Podgorica | 4:0 | 5:0 |
APOEL | 1:9 | AS Roma | 0:3 | 1:6 |
Altınordu | 6:1 | Lewski Sofia | 5:0 | 1:1 |
Breiðablik | 0:7 | Ajax | 0:3 | 0:4 |
Zrinjski Mostar | 0:9 | FC Zürich | 0:3 | 0:6 |
FC Nitra | 2:8 | Málaga | 2:3 | 0:5 |
Viitorul Konstanca | 5:1 | Sheriff Tyraspol | 4:1 | 1:0 |
HJK | 0:1 | Cork City | 0:0 | 0:1 |
Domžale | 2:5 | Čukarički | 1:1 | 1:4 |
Rosenborg | 3:1 | AIK | 0:0 | 3:1 |
Puskás Akadémia | 1:1 (br. wyj.) | PAOK | 1:1 | 0:0 |
Dinamo Tbilisi | 1:8 | Kajrat Ałmaty | 0:3 | 1:5 |
Maccabi Hajfa | 8:2 | Szachcior Soligorsk | 5:0 | 3:2 |
Po lewej gospodarz pierwszego meczu. |
Źródło: transfermarkt soccerway
Druga runda[edytuj | edytuj kod]
Drużyna 1 | Wynik dwumeczu | Drużyna 2 | Pierwszy mecz | Drugi mecz |
---|---|---|---|---|
Pierwsze mecze 2, 9 i 16 listopada, a rewanże 22, 23 i 30 listopada 2016 roku. | ||||
PAOK | 1:4 | Ajax | 0:2 | 1:2 |
Cork City | 1:4 | AS Roma | 1:3 | 0:1 |
Málaga | 2:4 | Midtjylland | 2:0 | 0:4 |
Viitorul Konstanca | 5:2 | FC Zürich | 5:0 | 0:2 |
FC Salzburg | 9:1 | Kajrat Ałmaty | 8:1 | 1:0 |
Rosenborg | 2:1 | Čukarički | 0:1 | 2:0 |
Altınordu | 8:5 | Sparta Praga | 6:2 | 2:3 |
Maccabi Hajfa | 1:1 (br. wyj.) | Dinamo Moskwa | 0:0 | 1:1 |
Po lewej gospodarz pierwszego meczu. |
Źródło: transfermarkt soccerway
Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]
Drabinka[edytuj | edytuj kod]
Play-offy | 1/8 finału | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | |||||||||||||||||||
AS Roma | 1 | AS Monaco | 3 | ||||||||||||||||||||
AS Monaco | 2 | Real Madryt | 4 | ||||||||||||||||||||
Real Madryt | 2 | ||||||||||||||||||||||
Ajax | 1 | ||||||||||||||||||||||
Ajax | 2 | Ajax | 3 | ||||||||||||||||||||
Juventus | 0 | Dynamo Kijów | 0 | ||||||||||||||||||||
Real Madryt | 2 | ||||||||||||||||||||||
SL Benfica | 4 | ||||||||||||||||||||||
Rosenborg | 1 | CSKA Moskwa | 2 | ||||||||||||||||||||
FC Basel | 0 | Rosenborg | 1 | ||||||||||||||||||||
CSKA Moskwa | 0 | ||||||||||||||||||||||
SL Benfica | 2 | ||||||||||||||||||||||
Midtjylland | 1 (5) | PSV Eindhoven | 1 (4) | ||||||||||||||||||||
SL Benfica | 1 (6) | SL Benfica | 1 (5) | ||||||||||||||||||||
SL Benfica | 1 | ||||||||||||||||||||||
FC Salzburg | 2 | ||||||||||||||||||||||
Maccabi Hajfa | 0 | Barcelona | 4 | ||||||||||||||||||||
Borussia Dortmund | 1 | Borussia Dortmund | 1 | ||||||||||||||||||||
Barcelona | 2 | ||||||||||||||||||||||
FC Porto | 1 | ||||||||||||||||||||||
Viitorul Konstanca | 4 | FC Porto | 3 | ||||||||||||||||||||
Copenhagen | 2 | Viitorul Konstanca | 0 | ||||||||||||||||||||
Barcelona | 1 | ||||||||||||||||||||||
FC Salzburg | 2 | ||||||||||||||||||||||
FC Salzburg | 1 (4) | FC Salzburg | 5 | ||||||||||||||||||||
Manchester City | 1 (3) | Paris Saint-Germain | 0 | ||||||||||||||||||||
FC Salzburg | 2 | ||||||||||||||||||||||
Atlético Madryt | 1 | ||||||||||||||||||||||
Altınordu | 0 | Atlético Madryt | 3 | ||||||||||||||||||||
Atlético Madryt | 2 | Sevilla | 2 | ||||||||||||||||||||
Play-offy[edytuj | edytuj kod]
Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 |
---|---|---|
7 lutego 2017 | ||
Midtjylland | 1:1 (k. 5:6) | SL Benfica |
Maccabi Hajfa | 0:1 | Borussia Dortmund |
Ajax | 2:0 | Juventus |
8 lutego 2017 | ||
AS Roma | 1:2 | AS Monaco |
Viitorul Konstanca | 4:2 | Copenhagen |
Altınordu | 0:2 | Atlético Madryt |
FC Salzburg | 1:1 (k. 4:3) | Manchester City |
Rosenborg | 1:0 | FC Basel |
Po lewej gospodarz meczu. |
Źródło: transfermarkt soccerway
1/8 finału[edytuj | edytuj kod]
Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 |
---|---|---|
21 lutego 2017 | ||
FC Porto | 3:0 | Viitorul Konstanca |
Atlético Madryt | 3:2 | Sevilla |
FC Salzburg | 5:0 | Paris Saint-Germain |
Ajax | 3:0 | Dynamo Kijów |
PSV Eindhoven | 1:1 (k. 4:5) | SL Benfica |
22 lutego 2017 | ||
CSKA Moskwa | 2:1 | Rosenborg |
AS Monaco | 3:4 | Real Madryt |
Barcelona | 4:1 | Borussia Dortmund |
Po lewej gospodarz meczu. |
Źródło: transfermarkt soccerway
Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]
Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 |
---|---|---|
7 marca 2017 | ||
CSKA Moskwa | 0:2 | SL Benfica |
FC Salzburg | 2:1 | Atlético Madryt |
Barcelona | 2:1 | FC Porto |
8 marca 2017 | ||
Real Madryt | 2:1 | Ajax |
Po lewej gospodarz meczu. |
Źródło: transfermarkt soccerway
Półfinały[edytuj | edytuj kod]
Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 |
---|---|---|
21 kwietnia 2017 | ||
Barcelona | 1:2 | FC Salzburg |
Real Madryt | 2:4 | SL Benfica |
Po lewej gospodarz meczu. |
Źródło: transfermarkt soccerway
Finał[edytuj | edytuj kod]
Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 |
---|---|---|
24 kwietnia 2017 | ||
SL Benfica | 1:2 | FC Salzburg |
Po lewej gospodarz meczu. |
Źródło: transfermarkt soccerway
Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]
Bramki | Zawodnik | Drużyna | |||
---|---|---|---|---|---|
GS | DC | KO | Suma | ||
5 | — | 3 | 8 | Jordi Mboula | Barcelona |
— | 5 | 3 | Kaj Sierhuis | Ajax | |
— | 7 | — | 7 | Mërgim Berisha | FC Salzburg |
6 | — | 1 | Rui Pedro | FC Porto | |
— | 3 | 4 | Hannes Wolf | FC Salzburg | |
— | 6 | — | 6 | Fatih Aktay | Altınordu |
5 | — | 1 | Irvin Cardona | AS Monaco | |
3 | — | 3 | João Félix | SL Benfica | |
6 | — | — | Bohdan Ledniew | Dynamo Kijów | |
5 | — | 1 | Timur Żamaletdinow | CSKA Moskwa |
Źródło: transfermarkt
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ a b c d 2016/17 UEFA Youth League regulations [online], uefa.org [zarchiwizowane z adresu 2016-05-15] (ang.).
- ↑ Ranking krajowy 2010/11 – 2014/15 [online], 90minut.pl, 1 lipca 2015 (pol.).