![ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ](https://cdn.statically.io/img/www.thetoc.gr/Content/ImagesDatabase/p/767x304/cu608x400/0,79,608,320/pad/both/6d/6d9b4f46fe7044fb8656d99898f97b38.jpg?quality=90&404=default&v=2)
Οι αποκαλύψεις για το κύκλωμα εκβιαστών που δρούσε μέσα στους κόλπους του Δήμου Αθηναίων είναι συνεχείς για τον τρόπο που λειτουργούσαν οι επίορκοι υπάλληλοι, οι οποίοι φέρονται να ακολουθούσαν πιστά τις οδηγίες μιας γυναίκας 43 ετών.
Η 43χρονη με τα αρχικά Κ.Α. φαίνεται ότι είχε το γενικό πρόσταγμα.
Σύμφωνα με το Star "ψάρευε" επιχειρηματίες, κυρίως σε περιοχές του κέντρου της Αθήνας, όπως το Σύνταγμα και το Γκάζι, με την υπόσχεση ότι θα είναι στο απυρόβλητο από ελέγχους του υγειονομικού, της δημοτικής αστυνομίας ή της πολεοδομίας.
Το απίστευτο είναι ότι συνόδευε τους επίορκους υπαλλήλους στα καταστήματα, όταν έκαναν ελέγχους, για να εκφοβίσει τους επιχειρηματίες, δείχνοντάς τους ότι έχει διασυνδέσεις και αν δε συνεργαστούν, θα έχουν συνέπειες.
Η "εγκέφαλος" της σπείρας είχε παρελθόν
Η "εγκέφαλος" της σπείρας, σύμφωνα με το Star, όπως προκύπτει, το 2009 είχε κατηγορηθεί για "απόπειρα απάτης", καθώς παριστάνοντας τη μεσίτρια αποπειράθηκε να πουλήσει ακίνητα της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος, αξίας άνω των 120.000. Τελικά συνελήφθη και δεν πρόλαβε να εισπράξει τα χρήματα.
Το 2010 είχε κατηγορηθεί για υπεξαίρεση, διότι ως εργαζόμενη σε γραφείο γενικών ασφαλίσεων, υπεξαίρεσε το χρηματικό ποσό των 124.831,38 ευρώ.
Τα άλλα μέλη του κυκλώματος εκβιαστών
Από τους υπόλοιπους κατηγορούμενους, αυτό που προκύπτει από την μέχρι τώρα έρευνα είναι ότι στην υπόθεση φέρεται να εμπλέκεται ο Σ.Σ., αδελφός πρώην αντιδημάρχου, ο οποίος, ωστόσο, δεν είχε καμία σχέση με τον δήμο της Αθήνας. Μέχρι στιγμής δεν προκύπτει εμπλοκή του πρώην αντιδημάρχου.
Τέλος, ο δημοτικός αστυνομικός με τα αρχικά Κ.Α. έχει πλούσια συνδικαλιστική δράση, ενώ στις δημοτικές εκλογές του Οκτωβρίου ήταν υποψήφιος σε μεγάλο δήμο της Αττικής, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να εκλεγεί.
"Έκαναν εκτίμηση του τζίρου καί είχαν "ταρίφες", λέει επιχειρηματίας
Iδιοκτήτης καταστήματος στο κέντρο της Αθήνας, ο οποίος γνωρίζει πώς λειτουργούσε το κύκλωμα εκβιαστών, αφού τον είχαν πλησιάσει, περιέγραψε στο Star τη δράση τους:
"Έκαναν εκτίμηση του τζίρου και του κέρδους του κάθε μαγαζιού και στη συνέχεια είχαν κάποιες συγκεκριμένες ταρίφες για να τους αφήσουν είτε να λειτουργήσουν, είτε να λειτουργήσουν παράτυπα", υποστήριξε και συνέχισε:
"Το καφέ μπαρ ξεκινούσε από 500 έως 1.000 ευρώ την εβδομάδα, για να μπορέσει να λειτουργήσει με ένα ωράριο περισσότερο από το επιτρεπτό. Ένα κατάστημα εστίασης από 1.000 ευρώ τον μήνα για να μπορέσει να έχει περισσότερα τραπεζοκαθίσματα. Με είχαν προσεγγίσει μέσω τρίτου προσώπου, αλλά τελικά δεν ενέδωσα και δεν είχαν άλλη ενόχληση"
Οι πιο πρόσφατες Ειδήσεις
Διαβάστε πρώτοι τις Ειδήσεις για ό,τι συμβαίνει τώρα στην Ελλάδα και τον Κόσμο στο thetoc.gr