Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
|
Το λήμμα δεν περιέχει πηγές ή αυτές που περιέχει δεν επαρκούν. Μπορείτε να βοηθήσετε προσθέτοντας την κατάλληλη τεκμηρίωση. Υλικό που είναι ατεκμηρίωτο μπορεί να αμφισβητηθεί και να αφαιρεθεί.
Η σήμανση τοποθετήθηκε στις 29/05/2015. |
Η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου του Σάαρλαντ εκπροσωπούσε το Σάαρλαντ στις διεθνείς ποδοσφαιρικές διοργανώσεις, κατά τη διάρκεια της γαλλικής κατοχής (1950-1956) μετά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο. Η Γαλλία αντιτάχθηκε στην ένταξη του Σάαρ στην Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γερμανίας μέχρι το 1956, το οποίο διοικούνταν χωριστά από τη Γερμανία ως προτεκτοράτο.
Δεδομένου ότι ο τοπικός πληθυσμός δεν ήθελε να ενταχθεί στη Γαλλία, ξεχωριστές οργανώσεις ιδρύθηκαν, όπως το 1950 η NOC, που οδήγησαν στην εμφάνιση του Σάαρ το 1952 στους θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Επίσης, δεν θεωρούσαν τους εαυτούς τους ένα ανεξάρτητο έθνος διαφορετικό από τη Γερμανία. Η ποδοσφαιρική ομάδα δεν είχε χαρακτηρισθεί ως "εθνική ομάδα" και γενικά αναφερόταν ως "ομάδα επιλέκτων" (γερμανικά: auswahl).
- 1950 - έγινε δεκτή ως μέλος της FIFA μόλις δύο εβδομάδες πριν από το τουρνουά
- 1954 - Δεν προκρίθηκε
π • σ • ε
Εθνικές ομάδες ποδοσφαίρου που δεν υφίστανται πλέον |
---|
| Αναγνωρισμένες από τη FIFA ως εθνικές ομάδες που δεν υφίστανται πλέον | | | Ομάδες των οποίων τα ονόματα και τα σύνορα διέφεραν εν σχέση με σήμερα | | |
Για τις ομάδες που έχουν υποστεί αλλαγές το όνομα, αλλά όχι στα σύνορα δείτε εδώ Για τις ομάδες που έχουν υποστεί αλλαγές συνόρων, αλλά καμία αλλαγή ονόματος δείτε εδώ |
|