Vlaams Parlement (samenstelling 2024-2029)
Vlaams Parlement | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wetgevend orgaan van Vlaanderen | |||||||
Verkiezingen | 9 juni 2024 | ||||||
Aanvang | 2 juli 2024 | ||||||
Aantal leden | 124 | ||||||
Voorzitter | Liesbeth Homans | ||||||
Zetelverdeling | |||||||
Partijen | N-VA (31) Vlaams Belang (31) Vooruit (18) CD&V (16) Open Vld (9) PVDA (9) Groen (9) Team Fouad Ahidar (1) | ||||||
Opvolgende samenstellingen | |||||||
| |||||||
|
De samenstelling van het Vlaams Parlement voor de legislatuurperiode 2024-2029 is als volgt.
Deze legislatuur volgt op de legislatuur 2019-2024 en kwam er na de Vlaamse verkiezingen van 9 juni 2024. Daarbij won het Vlaams Belang 8 zetels, Vooruit 6 zetels, PVDA 5 zetels en de nieuwe partij Team Fouad Ahidar één zetel. N-VA verloor 4 zetels, maar bleef de grootste in stemmenaantal en met 31 zetels even sterk vertegenwoordigd als VB. Open Vld, CD&V en Groen verloren elk ook zetels.
De installatievergadering van het Vlaams Parlement vond plaats op dinsdag 2 juli 2024[1] en werd voorgezeten door Filip Dewinter (Vlaams Belang), het langst zetelende parlementslid, die in deze taak werd bijgestaan door de twee jongste parlementsleden, Amina Vandenheuvel (PVDA) en Mercina Claesen (Vlaams Belang), die optraden als secretaris.
Verkiezingen
[bewerken | brontekst bewerken]Samenstelling
[bewerken | brontekst bewerken]Fracties
[bewerken | brontekst bewerken]Begin legislatuur (2024) | Einde legislatuur (2029) | ||||
---|---|---|---|---|---|
Fractie | Zetels | Fractie | Zetels | ||
N-VA | 31 | ||||
Vlaams Belang | 31 | ||||
Vooruit | 18 | ||||
CD&V | 16 | ||||
Open Vld | 9 | ||||
PVDA | 9 | ||||
Groen | 9 | ||||
Team Fouad Ahidar | 1 |
Zetelverdeling per partij en kieskring
[bewerken | brontekst bewerken]De zetelverdeling naar provinciale herkomst is als volgt. Ten opzichte van 2019 kreeg de kieskring Vlaams-Brabant er één zetel bij en verloor de kieskring West-Vlaanderen er een.
Partij | West-Vlaanderen | Oost-Vlaanderen | Antwerpen | Limburg | Vlaams-Brabant | Brussel-Hoofdstad | Totaal | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
CD&V | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 | 16 | |
Groen | 1 | 2 | 2 | 0 | 2 | 2 | 9 | |
N-VA | 5 | 6 | 10 | 4 | 5 | 1 | 31 | |
Open Vld | 1 | 2 | 2 | 1 | 3 | 0 | 9 | |
PVDA | 1 | 2 | 4 | 1 | 1 | 0 | 9 | |
Team Fouad Ahidar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Vlaams Belang | 6 | 7 | 8 | 5 | 4 | 1 | 31 | |
Vooruit | 3 | 5 | 4 | 2 | 3 | 1 | 18 | |
Totaal | 21 | 27 | 33 | 16 | 21 | 6 | 124 |
Demografie
[bewerken | brontekst bewerken]Gender
[bewerken | brontekst bewerken]Van de 124 direct verkozen Vlaams Parlementsleden zijn er 71 mannen (57%) en 53 vrouwen (43%). In de CD&V is er een genderevenwicht, bij Open Vld en PVDA zijn er meer vrouwelijke verkozenen dan mannelijke (in beide gevallen 44% mannen). Het onevenwicht is het grootst bij de eenmansfractie Team Faoud Ahidar, Vlaams Belang (71% mannen), Vooruit (56%) en N-VA (55%). Antwerpen en Vlaams-Brabant vaardigen relatief het meest vrouwelijke volksvertegenwoordigers af, Brussel en Oost-Vlaanderen het minst.
Leeftijd
[bewerken | brontekst bewerken]De jongste verkozenen zijn Mercina Claesen (VB, Limburg) en Amina Vandenheuvel (PVDA, Antwerpen), die beiden 22 jaar zijn bij hun verkiezing.[2] Claesen is de jongste vrouwelijke verkozene ooit.
Lijst van volksvertegenwoordigers
[bewerken | brontekst bewerken]Volksvertegenwoordiger | Fractie | Kieskring | Opmerkingen |
---|---|---|---|
Inge Brocken | N-VA | Oost-Vlaanderen | Vervangt vanaf 2 juli 2024 Lieven Dehandschutter, die beslist om niet te zetelen. |
Arnout Coel | N-VA | Vlaams-Brabant | |
Koen Daniëls | N-VA | Oost-Vlaanderen | Secretaris. |
Annick De Ridder | N-VA | Antwerpen | |
Gijs Degrande | N-VA | West-Vlaanderen | |
Zuhal Demir | N-VA | Limburg | |
Matthias Diependaele | N-VA | Oost-Vlaanderen | |
Koen Dillen | N-VA | Antwerpen | |
Karolien Grosemans | N-VA | Limburg | |
Andries Gryffroy | N-VA | Oost-Vlaanderen | |
Liesbeth Homans | N-VA | Antwerpen | Vanaf 2 juli 2024 parlementsvoorzitter. |
Katrien Houtmeyers | N-VA | Vlaams-Brabant | |
Jan Jambon | N-VA | Antwerpen | |
Sofie Joosen | N-VA | Antwerpen | |
Sander Loones | N-VA | West-Vlaanderen | |
Bert Maertens | N-VA | West-Vlaanderen | |
Philippe Muyters | N-VA | Antwerpen | Voorzitter van de N-VA-fractie. |
Freya Perdaens | N-VA | Antwerpen | |
Andy Pieters | N-VA | Limburg | Vervangt vanaf 2 juli 2024 Jan Peumans, die beslist om niet te zetelen.[3] |
Tomas Roggeman | N-VA | Oost-Vlaanderen | |
Eva Ryde | N-VA | West-Vlaanderen | |
Tom Seurs | N-VA | Limburg | |
Sarah Smeyers | N-VA | Oost-Vlaanderen | |
Nadia Sminate | N-VA | Vlaams-Brabant | Ondervoorzitter. |
Ine Tombeur | N-VA | Vlaams-Brabant | |
Els van Doesburg | N-VA | Antwerpen | |
Sanne Van Looy | N-VA | Antwerpen | |
Paul Van Miert | N-VA | Antwerpen | |
Karl Vanlouwe | N-VA | Brussel-Hoofdstad | |
Griet Vanryckegem | N-VA | West-Vlaanderen | |
Ben Weyts | N-VA | Vlaams-Brabant | |
Michiel Awouters | Vlaams Belang | Limburg | |
Roosmarijn Beckers | Vlaams Belang | Limburg | |
Adeline Blancquaert | Vlaams Belang | Oost-Vlaanderen | |
Filip Brusselmans | Vlaams Belang | Oost-Vlaanderen | Ondervoorzitter. |
Yves Buysse | Vlaams Belang | West-Vlaanderen | |
Bart Claes | Vlaams Belang | Antwerpen | |
Mercina Claesen | Vlaams Belang | Limburg | |
Immanuel De Reuse | Vlaams Belang | West-Vlaanderen | |
Johan Deckmyn | Vlaams Belang | Oost-Vlaanderen | |
Dries Devillé | Vlaams Belang | Antwerpen | |
Filip Dewinter | Vlaams Belang | Antwerpen | Secretaris. |
Guy D'haeseleer | Vlaams Belang | Oost-Vlaanderen | Secretaris. |
Frédéric Erens | Vlaams Belang | Vlaams-Brabant | |
Chris Janssens | Vlaams Belang | Limburg | Voorzitter van de Vlaams Belang-fractie. |
Jan Laeremans | Vlaams Belang | Vlaams-Brabant | |
Tom Lamont | Vlaams Belang | West-Vlaanderen | |
Dominiek Lootens-Stael | Vlaams Belang | Brussel-Hoofdstad | |
Ilse Malfroot | Vlaams Belang | Oost-Vlaanderen | |
Leo Pieters | Vlaams Belang | Limburg | |
Carmen Ryheul | Vlaams Belang | West-Vlaanderen | |
Stefaan Sintobin | Vlaams Belang | West-Vlaanderen | |
Kristof Slagmulder | Vlaams Belang | Oost-Vlaanderen | |
Klaas Slootmans | Vlaams Belang | Vlaams-Brabant | |
Els Sterckx | Vlaams Belang | Antwerpen | |
Sarah T'Joens | Vlaams Belang | West-Vlaanderen | |
Freija Van den Driessche | Vlaams Belang | Oost-Vlaanderen | |
Anke Van dermeersch | Vlaams Belang | Antwerpen | |
Tom Van Grieken | Vlaams Belang | Antwerpen | |
Bart Van Opstal | Vlaams Belang | Antwerpen | |
Wim Verheyden | Vlaams Belang | Antwerpen | |
Suzy Wouters | Vlaams Belang | Vlaams-Brabant | |
Hannes Anaf | Vooruit | Antwerpen | Ondervoorzitter. |
Pablo Annys | Vooruit | West-Vlaanderen | |
Karim Bachar | Vooruit | Antwerpen | |
Hans Bonte | Vooruit | Vlaams-Brabant | |
Kurt De Loor | Vooruit | Oost-Vlaanderen | |
Hannelore Goeman | Vooruit | Brussel-Hoofdstad | Voorzitter van de Vooruit-fractie. |
Nawal Maghroud | Vooruit | West-Vlaanderen | |
Burak Nalli | Vooruit | Oost-Vlaanderen | |
Els Robeyns | Vooruit | Limburg | |
Conner Rousseau | Vooruit | Oost-Vlaanderen | |
Katia Segers | Vooruit | Vlaams-Brabant | |
Frederik Sioen | Vooruit | Oost-Vlaanderen | |
Freya Van den Bossche | Vooruit | Oost-Vlaanderen | |
Kelly Van Tendeloo | Vooruit | Antwerpen | |
Thijs Verbeurgt | Vooruit | Antwerpen | Vervangt vanaf 4 juli 2024 Caroline Gennez, ontslagnemend minister in de federale regering. |
Kris Verduyckt | Vooruit | Limburg | |
Bieke Verlinden | Vooruit | Limburg | |
Maxim Veys | Vooruit | West-Vlaanderen | |
Robrecht Bothuyne | CD&V | Oost-Vlaanderen | |
Jo Brouns | CD&V | Limburg | |
Gilles Bultinck | CD&V | Antwerpen | |
An Christiaens | CD&V | Limburg | |
Hilde Crevits | CD&V | West-Vlaanderen | |
Stijn De Roo | CD&V | Oost-Vlaanderen | Vervangt vanaf 4 juli 2024 Nicole de Moor, ontslagnemend staatssecretaris in de federale regering. |
Bart Dochy | CD&V | West-Vlaanderen | |
Katrien Partyka | CD&V | Vlaams-Brabant | |
Kris Poelaert | CD&V | Vlaams-Brabant | |
Joke Schauvliege | CD&V | Oost-Vlaanderen | Ondervoorzitter. |
Katrien Schryvers | CD&V | Antwerpen | |
Mien Van Olmen | CD&V | Antwerpen | |
Peter Van Rompuy | CD&V | Vlaams-Brabant | Voorzitter van de CD&V-fractie. |
Toon Vandeurzen | CD&V | Limburg | |
Loes Vandromme | CD&V | West-Vlaanderen | |
Brecht Warnez | CD&V | West-Vlaanderen | |
Eva De Bleeker | Open Vld | Vlaams-Brabant | |
Stephanie D'Hose | Open Vld | Oost-Vlaanderen | |
Egbert Lachaert | Open Vld | Oost-Vlaanderen | |
Tom Ongena | Open Vld | Antwerpen | Voorzitter van de Open Vld-fractie. |
Lydia Peeters | Open Vld | Limburg | |
Jasper Pillen | Open Vld | West-Vlaanderen | |
Gwendolyn Rutten | Open Vld | Vlaams-Brabant | |
Maurits Vande Reyde | Open Vld | Vlaams-Brabant | |
Marianne Verhaert | Open Vld | Antwerpen | |
Debby Burssens | PVDA | Oost-Vlaanderen | |
Gaby Colebunders | PVDA | Limburg | |
Jos D'Haese | PVDA | Antwerpen | Voorzitter van de PVDA-fractie. |
Line De Witte | PVDA | Vlaams-Brabant | |
Raf Van Gestel | PVDA | Antwerpen | |
Lise Vandecasteele | PVDA | Antwerpen | |
Ilona Vandenberghe | PVDA | West-Vlaanderen | |
Amina Vandenheuvel | PVDA | Antwerpen | |
Onno Vandewalle | PVDA | Oost-Vlaanderen | |
Fourat Ben Chikha | Groen | Oost-Vlaanderen | |
Kim Buyst | Groen | Antwerpen | |
Aimen Horch | Groen | Vlaams-Brabant | |
Bram Jaques | Groen | Brussel-Hoofdstad | |
Nadia Naji | Groen | Brussel-Hoofdstad | |
Eva Platteau | Groen | Vlaams-Brabant | |
Mieke Schauvliege | Groen | Oost-Vlaanderen | Voorzitter van de Groen-fractie. |
Bogdan Vanden Berghe | Groen | Antwerpen | |
Jeremie Vaneeckhout | Groen | West-Vlaanderen | |
M'Hamed Kasmi | Team Fouad Ahidar | Brussel-Hoofdstad |
Bestuur
[bewerken | brontekst bewerken]Het bestuur van het Vlaams parlement bestaat uit een voorzitter, een bureau en een uitgebreid bureau.
Het bureau bestaat uit de voorzitter, de ondervoorzitters en de secretarissen. In het uitgebreid bureau zetelen ook de fractievoorzitters.
Voorzitters
[bewerken | brontekst bewerken]- Liesbeth Homans (N-VA), voorzitter
- Filip Brusselmans (Vlaams Belang), eerste ondervoorzitter
- Hannes Anaf (Vooruit), tweede ondervoorzitter
- Joke Schauvliege (CD&V), derde ondervoorzitter
- Nadia Sminate (N-VA), vierde ondervoorzitter
Secretarissen
[bewerken | brontekst bewerken]- Koen Daniëls (N-VA)
- Filip Dewinter (Vlaams Belang)
- Guy D'haeseleer (Vlaams Belang)
Fractievoorzitters
[bewerken | brontekst bewerken]- Philippe Muyters (N-VA)
- Chris Janssens (Vlaams Belang)
- Hannelore Goeman (Vooruit)
- Peter Van Rompuy (CD&V)
- Tom Ongena (Open Vld)
- Jos D'Haese (PVDA)
- Mieke Schauvliege (Groen)
Zie ook
[bewerken | brontekst bewerken]- ↑ "Plenaire vergadering dinsdag 2 juli 2024", Vlaams Parlement, 2024, online geraadpleegd op 14 juni 2024.
- ↑ Giel Bosmans en Lisa Lefèvre, "Maak kennis met Mercina (Vlaams Belang) en Amina (PVDA), de jongste verkozenen voor het Vlaams Parlement", VRT NWS, 11 juni 2024, online geraadpleegd op 14 juni 2024.
- ↑ Sellam, Khalid, Jan Peumans (73) trekt niet meer naar Vlaams Parlement. VRT NWS (20 juni 2024). Geraadpleegd op 20 juni 2024.